Středověk

Provedení

Projekt Středověk proběhl před podzimními prázdninami v terénu. Abychom navodili vhodnou atmosféru, konal se v okolí zříceniny středověkého hradu - Nový Hrádek v Krčském lese.

Navrhli jsme deváťákům, že bychom mohli společně uspořádat akci pro čtvrťáky. Místo klasického zkoušení z mluvního cvičení by jim mohli přednést informace, které si předem sami vyhledají. Protože jsme podobným způsobem již loni zpracovali pravěk, mohli bychom pokračovat středověkem. Jim se nápad líbil, a tak jsme začali diskutovat o jeho provedení. Domluvili jsme se, že uskutečníme projekt v terénu, neboť máme blízko zříceninu hradu. Pro menší děti je také jistě zajímavý systém plnění úkolů na jednotlivých stanovištích a jistě je zaujme činnost spojená se získáváním drobných odměn.

A tak jsme se do projektu pustili. Žáci hledali informace v encyklopediích, na internetu, snažili se informace upravovat pro mladší kamarády, sháněli vhodné předměty, makety zbraní, vytvářeli si oblečení. Jednoho rána jsme se konečně sešli v Krčském lese. Jednotlivé skupiny žáků 9. ročníku se rozmístily po celé trase se svými materiály.

Mladší žáky přivedly třídní paní učitelky až po nich. Na startu jim rozdaly startovací průkazy a vysvětlily jim pravidla hry.

Na jednotlivých stanovištích se žáci 4. tříd dozvěděli informace z jednoho tématu (například život na hradě). Na dalším získali nejprve nové informace (například o životě ve městě) a teprve pak odpovídali na 3 - 4 otázky, které se týkaly minulého stanoviště (jednodušší variantou pro menší děti je nejprve pokládat otázky a teprve potom dávat nové informace).

Pokud odpověděli správně alespoň na dvě otázky, získali erb. Na konci trasy obdrželi diplom a byli pasováni na rytíře. Podívali se na ukázky rytířských turnajů, které pro ně připravili žáci 9. ročníku z vlastní iniciativy.

Aby veškerá aktivita nebyla jen na deváťácích a aby se čtvrťáci mohli těšit na to, co je čeká, dostaly paní učitelky z 1. stupně za úkol naučit se s dětmi veselou písničku o středověku. Bylo to překvapení pro deváťáky a také příjemné zakončení po vyhodnocení a pasování na rytíře.