Staří Slované

Provedení

V šestém ročníku se probírá pověst, a tak jsme se pustili do Starých pověstí českých. Nejprve jsem žákům přečetla úvodní část o příchodu praotce Čecha a pak dostali první úkol. Rozdělili se na skupiny. V nich měli na volný kus papíru sepsat během 5 minut co nejvíce překážek, které museli naši předkové překonat při cestě do Čech. Překážky, které se vyskytly alespoň u dvou skupin, jsme si podtrhli.

Protože jsme chtěli zjistit, jak staří Slované bydleli, prohlédli jsme si obrázky a pustili se do imaginárního zařizování tehdejšího obydlí.

Když si žáci udělali představu o tom, v jakých podmínkách naši předkové žili, měl si každý zvolit postavu, kým z naší vesnice je a jakou činnost vykonává. Dostali asi tak 2 minuty na rozmyšlenou a na povel Štronzo zaujali pozici, která je pro jejich postavu typická. Já jsem každého oslovila a zeptala jsem se, kdo je a co dělá.

Po představení všech osob si sedli na zem a každý dostal do ruky lísteček s názvem osoby, která se vyskytuje buď v dějinách, nebo ve Starých pověstech českých, a informací, že má co nejnenápadněji najít svého druha a posadit se vedle něj na zem. Vybrala jsem například dvojice: Libuše a Přemysl, Čech a Lech, Bivoj a Kazi, Konstantin a Metoděj, Horymír a Šemík... Když si každý našel svou dvojici, měli za úkol vymyslet živý obraz nebo scénku, kterou znázorní, kdo jsou, aniž by se oslovili. Ostatní hádali, o jaké postavy se jedná.

Aby si odpočinuli, zahráli si na molekuly. Tím vytvořili nové skupiny pro další práci.

Dostali rozstříhaný text, který měli složit a nalepit na papír a doplnit název pověsti, ke které se vztahuje. Dívčí válku poznali všichni. Jeden z každé skupiny si vylosoval název živého obrazu, který měli znázornit. Když byli připraveni, předvedli svou fotografii ostatním. Ti měli poznat, o co se jedná (názvy měli napsané na tabuli), a určit, kdo je kdo.

Nyní jsme se společně pokusili vytvořit definici pověsti a tu si žáci zapsali do sešitu. Při poslechu Smetanovy symfonické básně Šárka nakreslili ilustraci ke knize Staré pověsti české.